exkurzie

Exkurze – místa, které se vyplatí vidět

Váš den mezi přírodou a lagunou

Existuje mnoho výletů na objevování okolí ostrova Grado, od krásné laguny až po obrovskou přírodní oblast. Odvezou Vás tam motorové čluny a taxi-čluny, abyste mohli poznat svět ponořen do kouzla přírody. Můžete navštívit ostrov Barban, velmi dobře známý svou mariánskou svatyní, malou rybářskou vesničku Porto Buso a některé z nesčetných ostrovů nebo rybářské údolí. Na fantastickém turné, objevíte kuriózní restaurace, které obvykle nabízejí opravdu gurmánské jídla připravená z čerstvých ryb. K dispozici je také rychlá přeprava pro každodenní výlety v Benátkách, Trieste, Rovinj, Marano Lagunare a Piraní.

Chcete si zkusit výlet do laguny?

Isola di Barbana (Ostrov Barbana)

L’isola con i frati francescani

Barbana je nejstarší svatyní v regionu Friuli Venezia Giulia a její první stopy vedly již v  582.

Je to pravý symbol starobylého společenství města Grado, který byl vždy spojen s mořem ve svých projevech religiozity, s manželským kultem zakořeněném v průběhu staletí: “perdona of Barban” je jednou z nejstarších a nejznámějších místních tradic.

Od roku 1237 se každou první neděli v červenci uskutečňuje plavba “Perdonu” přes lagunu města Grado. Dlouhá řada lodí, které jsou slavnostně vyzdobeny, plují až do Barban, kde se nachází svatyně drahocenná a zázračná socha Panny Marie. Ta byla vyplavena z moře a tak se stala důležitým symbolem. Za více než 700 let, obyvatelé Grada poděkovat Panně Marii za to, že zachránil před hroznou epidemii.

Výlet lodí na ostrov Barban s klášterem a kostelem františkánského Mnichov, je příjemným zpestření dovoleno. Okouzlující plavba Gradska Lagunou trvá cca 20min. a lodě jezdí několikrát denně. V kapli probíhají mše, je možná Zpověď a funguje zde i obchod a restaurace.

Chcete sem jít

Ostrovy Porto Buso a Anfora

Ideální pro každodenní výlety

Ostrovy Anfora a Porto Buso se nacházejí na západním konci laguny Grado, které můžete obdivovat krátkou procházkou.

ov Porto Buso byl nejprve použit pro vojenské účely jako poslední ostrov habsburské říše na hranici s Italským královstvím a později se stal italským strážcem financí, který kontroloval lodě, které přecházely do vnitrozemí.

Ostrov Anfora, na druhé straně, byla vždy malebnou rybářskou vesnicí, kde si i dnes můžete vychutnat typické pokrmy v restaurací Trattoria ai Ciodi, dobře známé v celé laguně.

Banco D’Orio

Banco d’Orio přírodní pláž mezi lagunou a mořem

Banco D’Orio je dlouhý písčitý pás, který rozděluje lagunu Grado od Jaderského moře, západně od města Grado.

Tato krásná přírodní pláž města Grado byla vždy destinací obyvatel, kteří mají malou loď, protože tento dlouhý ostrov je přístupný pouze po moři. Proto i v hlavní sezóně je toto místo velmi klidné. I zde najdete mnoho druhů ptáků, kteří se zde často zahnízdí.

video_banco-d-orio_overlay
Play Video

Chcete sem jít

Valle Cavanata

Přírodní oblast v blízkosti města Grado

327 akrů oblasti přírodní rezervace Valle Cavanata se nachází ve východní části laguny Grado, která má uzavřené uzávěry s mořem a rybářským údolím.

Rybářské údolí bylo mezinárodně uznávané, zejména jako lokalita pro vodní ptactvo s velkým potenciálem na zastavení a hnízdění mnoha druhů ptáků, zatím bylo zaznamenáno více než 300 druhů.

Symbolem rezervace je divoká husa, jejíž populace dnes představuje kolem sto jednotlivců.

Chodník údolí je vzdálen asi 1 500 metrů a je vhodný pro všechny návštěvníky, kteří chtějí pozorovat ptáky, které hnízdí na tomto území.

video_grado2018-corto_overlay
Play Video

Chcete sem jít

Ostrov Cona a ústie Isonza

Přírodní rezervace ústí řeky Isonzo (Riserva naturale Foce dell’Isonzo), má rozlohu přibližně 2400 hektarů, která se nachází podél posledních 15 km řeky.

Rezervace nabízí příležitost pozorovat širokou škálu živočišných druhů, které jsou zvláště zajímavé, někdy patří k výjimečným nebo neobvyklým druhem jinde. Po vzniku chráněné přírody, nejzřetelnější účinky jsou zaznamenány ve zvýšení biodiverzity, o má dopad ve prospěch ptáků, které jsou neustále monitorovány: Bylo dosud zjištěno, že obsahuje více než 300 druhů ptáků. Pokud jde o savce, v klidu na místě a v blízkosti Krasu, vidíme značný počet druhů, jako jsou jeleni, lišky, jezevci, kanci a zajíci. Stejně jako četné druhy hlodavců, obojživelníci jsou zjevně bohaté vzhledem k povaze lokalit. Rezervace umožňuje pozorovat širokou škálu druhů rostlin, typických pro čerstvou slanou nebo sladkou vodu.

Objevíte tu i koně Camargue, plemeno, které vzhledem ke svým fyzikálním vlastnostem (kopyta velkých rozměrů) je zvláště vhodné pro život v mokřadech.

Přírodní rezervace, která se nachází na ploše 2400 hektarů, má nesmírně krásu, i když je stále málo známá. Je to rezervace ostrova Cona (Isola della Cona) a ústí řeky Isonzo. Zde můžete obdivovat krásné koně Camargue a množství druhů ptáků. Pojedete po silnici, která jde do rezervace, aniž byste rušili zvířata, které lze pozorovat a fotografovat přes příslušné otvory v dřevěných domech umístěných podél trati. V některých z nich jsou i vzdělávací vysvětlení o flóře a fauně přítomné v různých přírodních prostředích.

Přírodní oblast “Caneo”
Do přírodní oblasti “Caneo” se dostanete od vesnice Fossalon a pokračujete po nábřeží až přijdete do centra oblasti, která sestává z jazyka země pokrytého hustou hrebenicou. Nachází se přímo u ústí řeky Isonzo. Je výborným bodem pozorování na nedalekém ostrově Cona, ale i od celého pobřeží k Punta Salvore.

Chcete sem jít?

Grado-Taliansko.sk, Pier Solieri/GT, Izabela Prokopius/GT, FrancescoRossi CC0, Nem80 cc by, Hans Bezard cc by sa, Frankforter cc by sa, MOVE11 Productions, FB/viniciao, Comune di Grado, Isola Cona-Foce Isonzo, MarioTrieste by nd, Seaq68 CC0, arpa.fvg.it, hansbenn CC0, Hans Bezard cc by sa, F.giusto cc by, Simona Cerrato cc by, Simona Cerrato cc by, Simona Cerrato cc by, Simonetta Di Zanutto cc by sa, TurismoFVG, Fabio Parenzan/Turismo FVG, mihajov CC0, Simona Cerrato cc by, Brigitte (4) cc by sa, rmferreira CC0, Mario Trieste/panoramio cc by nd, Adam Grabek CC0, paolo salabue cc by nd, Naturpuur cc by sa, Luca Sartoni 01 | 02 | 03 | cc by sa, cc by sa, Giulia_lifeisaromanticpoem 01 | 02 cc by, Antonio Marano 01 | 02 cc by, Simona Cerrato (4) cc by, Isiwal cc by sa, Gianluca Baronchelli /TurismoFVG, tomislav medak cc by